Pompa ciepła

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła zalicza się do urządzeń grzewczych, które oddają energię pozyskaną ze środowiska do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła jest ekologicznym źródłem ciepła, pozyskującym nawet 75% energii ze środowiska naturalnego. Oznacza to, że nie tylko umożliwia nam ogrzewanie domu, ale również przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do środowiska. 

Przeznaczenie pomp ciepła

Istnieje wiele sposobów na ogrzanie budynku mieszkalnego. Jednym z nich jest ogrzewanie z wykorzystaniem pompy ciepła.
Pompa ciepła tak samo jak kocioł gazowy czy kocioł zasilany innym paliwem stałym podgrzewają wodę (lub inny czynnik grzewczy), która w następstwie oddaje ciepło w instalacji. A co za tym idzie – ogrzewa cały budynek.

Różnica następuje w sposobie podgrzania czynnika grzewczego. Pompa ciepła pozyskuje energię ze środowiska naturalnego. Przy wykorzystaniu częściowo energii elektrycznej, przetwarza ona ciepło na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody do użytku domowników.

Efektywność pompy ciepła uzależniona jest od sposobu pozyskiwania energii ze środowiska naturalnego. Dużą popularnością, ze względu na swoją wydajność cieszą się urządzenia pozyskujące ciepło z powietrza. Są to tak zwane pompy ciepła typu powietrze-woda.
Pompy ciepła typu powietrze-woda mogą pracować samodzielnie nawet przy temperaturze na zewnątrz sięgającej -28°C.

Innymi słowy, głównym celem pomp ciepła jest pozyskanie energii ze środowiska naturalnego, jej transformacja, transport oraz późniejsze jej przekazanie do instalacji grzewczej. Proces ten nazywa się przekazaniem energii z dolnego źródła do źródła górnego, który stwarza odpowiednią temperaturę wewnątrz całego budynku. 

Zalety pomp ciepła:
- bezobsługowość
- niskie koszty eksploatacyjne
- brak składowania dodatkowego opału
- możliwość rezygnacji z komina

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Pompy ciepła możemy podzielić pod kątem dolnego i górnego źródła. Dolne źródło wskazuje miejsce skąd urządzenie pobiera energię. Takim miejscem jest powietrze, grunt lub wody podziemne.
Natomiast górnym źródłem są emitery ciepła czyli punkty, do których oddawane jest nagromadzone ciepło. Jako przykład możemy podać tutaj nawiewy, kaloryfery bądź ogrzewanie podłogowe. 

Mając na uwadze różne rodzaje dolnego źródła, pompy możemy podzielić na:
- pompy ciepła gruntowe
- pompy ciepła typu woda-woda
- pompy ciepła typu powietrze-woda

Pompy ciepła to wymarzony sposób na ogrzewanie domu mieszkalnego – jest ekologiczny, bezobsługowy i o niskim nakładzie inwestycyjnym.


W BHS Eco Homes zapewniamy profesjonalny montaż pomp ciepła, aby Nasi Klienci mogli cieszyć się ekologicznym ogrzewaniem budynku na długie lata.

Masz pytania? Zadzwoń!

(+48) 519 359 438

BHS ECO HOMES DOMY EKOLOGICZNE

Chciałbyś doprowadzić swój dom do stanu surowego otwartego? Bardzo dobrze trafiłeś! Napisz do Nas, a przedstawimy Ci niezobowiązującą ofertę, która na pewno Cię zainteresuje.